68. Berlin Film Festivali Günlükleri: The Silent Revolution, Tower. A Bright Day

0
119
Ekmek Teknesi- Reklamlar

68. Berlin Film Festivali, Wes Anderson’un son harikası Isle of Dogs ile nefes kesici bir açılış yaptı. Dünya basını tarafından da büyük övgüyle karşılanan filmin şimdiden 2019 özül sezonunun iddialı yapımlarından biri olacağını ve yıl sonu listelerimize ilk sıralardan gireceğini söyleyebiliriz. Dün itibariyle başlayan festivalde Yarışma’dan Isle of Dogs, Berlinale Speacial’dan The Silent Revolution ve Forum’dan Tower. A Bright Day olmak üzere üç film izleme fırsatı yakaladık. Ekibimizden Utku Ögetürk’ün Isle of Dogs hakkında yazdığı uzunca eleştiri yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Utku ile birlikte her gün dönüşümlü olarak paylaşacağımız günlük yazılarında ise izlediğimiz filmler hakkındaki genel görüşlerimizi bulabileceksiniz. Bugün sizlere Alman yapımı, savaş sonrası politik sürece dikkat çeken The Silent Revolution ve Polonya yapımı bir ilk uzun metraj çalışması Tower. A Bright Day filmlerini aktaracağım. İyi okumalar…

The Silent RevolutionThe-silent-revolution-filmloverss

İkinci Dünya Savaşı sonrası ikiye ayrılan Almanya’nın sosyalist rejim tarafından yönetilen Doğu bölgesinde yaşanmış gerçek olaylara dayananan The Silent Revolution; filme konu olan 18 kişilik lise son sınıf öğrencilerinden biri olan Dietrich Garstka’nın kişisel deneyimlerini anlattığı romanından beyazperdeye uyarlama bir film. Yönetmenliğini ve senaristliğini Lars Kraume’nin yaptığı film, sosyalist rejim tarafından yönetilen Doğu Almanya’daki bir lisede son sınıf öğrencilerinin Soyvetler Birliği güdümündeki Macaristan’da özgürlük mücadelesi verirken yaşamlarını yitiren eylemcileri anmak için aldıkları bir dakikalık sessiz kalma eyleminin ardından okul yönetimi ve Eğitim Bakanlığı’nın olayı araştırmak için devreye girmesi akabinde yaşananları ekrana taşıyor. Küçücük bir dayanışma eylemi sebebiyle karşı-devrimci olarak yaftalanan gençlerin sosyalist devlet yetkilileri tarafından tek tek sorguya çekilerek eylemi başlatan kişinin -yani “suçlu”nun- kim olduğunun öğrenilmeye çalışılması filmin politik gerilim atmosferini samimi tonlarda taşımasına rağmen Kraume’nin seyircinin duygularını manipüle eden müzik kullanımı ve birçok sahnenin yönetmenin duygu kontrolünü sağlamak için devreye soktuğu müzikle kesintiye uğratılması filmin samimiyetinden çok şey çalıyor. Daha çok gemi işçilerinin yerleşim alanı olan Stalinstadt’ta geçen ve işin özünde, rejimlerin ismi değişse de temelde aynı dürtülerle ve kendi çıkarını düşünen iktidarlar tarafından yönetilen devletlerin ikiyüzlüğünü ve sisteme yönelik en ufak bir ayrıksılık fark ettiklerinde gösterdikleri tepkiyi propagandizme düşmeden vermek yerine; bir rejimi tamamen kötülerken diğerini kurtuluş yolu olarak göstermeyi tercih etmesi The Silent Revolution’ın niyetini de ortaya koyuyor. Böylece, ilham vermesi muhtemel bir politik hikaye sırf kahramanlık masalı yaratmak için harcanmış oluyor.

Tower. A Bright Daytower-a-bright-day-filmloverss

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan Jagoda Szelc imzalı Tower. A Bright Day, türler arasında gezinen çok katmanlı yapısıyla dikkatleri çeken bir yapım. Polonya’nın en ünlü film okullarından biri olan Lodz Film School mezunu Szelc’in ilk uzun metrajı olan film, henüz ilk denemesinde gelecek işleri adına güçlü umutlar vadeden bir yönetmenin doğuşunu da müjdeliyor. Özellikle geçtiğimiz yıl !f İstanbul’un Keş!f Yarışması’nda göz dolduran Agnieszka Smoczyńska imzalı vampir soslu müzikal The Lure ile birlikte yeniden parlamaya başlayan Polonya Sineması’na yepyeni bir soluk getiren Tower. A Bright Day sonuna kadar sabırla izlediğiniz takdirde beklentilerinizi karşılama eğilimi taşıyor. Kuş bakışı bir tepe açısıyla açılan ve yol boyunca ilerleyen bir arabayı takip eden kamera vasıtasıyla seyircisini gelecekte olacak olaylara tanıklık etmeye davet ediyor. Açılış sekansında, görüntülerin üzerine bindirilen ve seyirciyi bile isteye rahatsız etmek için kurgulanan ses tasarımıyla psikolojik gerilim  türü tonlarında bir giriş yapan film, Stanley Kubrick başyapıtı The Shining’e selam durmayı ihmal etmiyor. Akabinde, bir aile buluşması sonrası gelişecek sıradışı olayları izleyeceğimiz Tower. A Bright Day; rüya ve gerçek arasındaki sınır hatlarında dolaşan, metafor kullanımı ve ses kurgusuyla öne çıkan, Katolik ve pagan ritüelleri üzerinden inanç biçimlerimizi sorgulayan ve bir aile üzerinden “güven” kavramının altını deşerek gerçeklik algımıza oynayan başarılı bir ilk film.

The post 68. Berlin Film Festivali Günlükleri: The Silent Revolution, Tower. A Bright Day appeared first on Filmloverss.

Powered by WPeMatico

Ekmek Teknesi-Reklamlar