İthaki Yayınları Sinema Kültürü ve Film Yapımı Üzerine Eserler Yayımlamak Amacıyla İthaki Sinema Dizisine Başladı

0
101
Ekmek Teknesi- Reklamlar

İthaki Sinema dizisinden yayımlanan ilk kitaplar; ”Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Örnekleri”  ile ”Sinemanın Temelleri” oldu.  Diziye sene içinde yerli ve yabancı sinema kitapları eklenecek.

Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Örnekleri  

IMG-20170926-WA0007

Anadolu Üniversitesi – Sinema Kültürüne Katkı Ödülü

Senaryo Kitabı, 1000’e yakın film örneğinden yola çıkarak senaryo yazmanın kurallarını ve dramatik teknikleri sokaktaki insana ulaştırmayı hedefliyor. Öktem Başol, uzun-kısa metrajlı filmler, belgesel niteliğindeki yapımlar ve reklam filmleri için senaryo ve diyalog yazımını, karakter ve ortam yaratımını, ortaya çıkan senaryonun yapımcılara nasıl sunulacağını tüm ayrıntılarıyla okura anlatıyor.

Sinema ve televizyon sektörünün tüm alanları için faydalı ve güncel bilgiler içeren eser, öğrenciler için de başvuru kitabı niteliğinde.

İÇERİK: 1. Bölüm: Senaryo Bilgileri, 2. Bölüm: Senaryo Yazımı, 3. Bölüm: Dramatik Anlatım, 4. Bölüm: Naratif Yapı, 5. Bölüm: Senaryo Kurgusu, 6. Bölüm: Dramatik Elemanlar, 7. Bölüm: Diyalog ve Diğer Türler

Sinemanın Temelleri

IMG-20180109-WA0014(1)

Sinemanın Temelleri’nde yönetmen ve senarist Rıza Kıraç sinemanın doğuşundan bugüne kadar geçen süredeki değişimini ele alıyor ve film yapımının inceliklerini okura akıcı bir dille anlatıyor: On üç bölüme ayrılan kitap film kurgusu, görüntü yönetimi, oyuncu ile mekân seçimi ve film eleştirmenliği gibi sinema bileşenlerini masaya yatırıyor.

Hem Türkiye ile dünya sinemasının gelişimini hem de film yapımının ayrıntılarını öğrenmek isteyenler için Sinemanın Temelleri bir başucu kitabı.

Tayfun Pirselimoğlu’nun sunumuyla.

“Eğer bir şey yazılabiliyor veya düşünülebiliyorsa, filme çekilebilir.” –Stanley Kubrick

The post İthaki Yayınları Sinema Kültürü ve Film Yapımı Üzerine Eserler Yayımlamak Amacıyla İthaki Sinema Dizisine Başladı appeared first on Filmloverss.

Powered by WPeMatico

Ekmek Teknesi-Reklamlar